Elinizde bulunan yağlı boya tabloların bakımı şu anda ülkemizde adeta bilinmez bir konu. Resim kültürünün henüz oturmaması, restorasyon mesleğinide gelişmesini engellemiştir. Yeni yeni açılan bu yolda bazı Üniversitelerde bölümler açılmıştır. Şu zamanda en bilineni Faruk Cimok önderliğindeki projedir. Zamanlada genişleyeceğini ummaktayız.

Peki kendi çapımızda, resimlerimiz için neler yapabiliriz ?

Öncelikle resimlerinizi direk güneş ışığı ve diğer ışık kaynaklarından uzak tutmalısınız. Bu karanlığa koyun anlamında değil ; kuvvetli bir ışığa maruz kalmaması anlamındadır. Örneğin müzelerde karakalem eserler bir gün ışık görürse iki gün karanlıkta bekletilir. Bu karakalem çalışmalar için geçerlidir.

Aşırı toz ve sigara dumanı olan ortamlarda bulundurmamalısınız.

Resimlerinizi sık sık silmemelisiniz. Bir eşyaya davrandığınız titizliği gerektirmezler.

Sileceğiniz zaman tüy bırakmayacak (microfiber olabilir) bir nemli bezle silmeniz yeterlidir.

Sigara dumanı ve benzeri etkenlere maruz kalmış resimler için ilk önerimiz bir profosyoneldir. Ancak siz halletmek isterseniz ;

Cam sil tarzı ağır kimyasallar olmayan temizlik maddesi ve benzerleri ile silebilirsiniz.

Kullanacağınız herşeyi resmin küçük bir köşesinde denemelisiniz.

Akrilik resimlerde dikkat etmeniz gereken ; Akrilik su bazlı olduğu aklınızdan çıkmamalıdır. Tam kurumamış ise su ile nemlendirilmiş bezle silerseniz resimdeki boya çözünebilir. Beklemek ve birazdan anlatacağım verniklemek çözüm olabilir.

Yağlı boya resiminde, akrilik resiminde tam kuruması göreceli olmakla beraber yaklaşık altı aydır. Bu süreçten sonra rahat silinebilir ve verniklenebilir.

Resmin silinmesi çok hassas olmalı. Ressamın kullandığı boya ve uygulama şekline göre zamanla silinebilmesi muhtemeldir.

Vernikleme……

Dünyada vernikleme ile koruma tam olarak netleşmemiş bir konudur. Kimileri verniklenmeli, kimileri verniklenmemeli demektedir. Yüz yıl önceki resimlerin vernikten dolayı çatlamış ve boyası dökülmüş olanlarıda var, verniktan dolayı korunmuş olanları da…

Bu sizin tercihiniz olacak…

Tekrar yazmak faydalı olmalı… Eğer bir profosyonel tercihiniz değil ise bu yollara başvurunuz.

Resminiz kuruma sürecini bitirdikten sonra ,  Sentetik veya su bazlı bir vernikle temiz resim yumuşak bir fırça ile verniklenir, tozsuz bir ortamda kurutulur.

Aldığınız verniğin sararmayan, transparan ve kaliteli olduğundan emin olamalısınız. Sentetik vernik (kokusuzu tercih edilir) tiner ile 1/1 inceltilip sürülmeli, en son her iki tarafa fırça ile taranmalı vernik yedirilmelidir.

Su bazlı vernik kullanacaksanız ; vernik özelliklerini okuyup uygulamalısınız.

Verniklenmiş resimlerin temizliği daha rahat olur.

Eğer resmini bozuk ve onarım istiyor ise mutlaka bir profosyonel ile çalışmalısınız.

Bol Resimli günler……