Artconsept Resim Çerçeve Galerimizde Remzi Taşkıran eserlerine sahip olabilirsiniz. Kolleksiyoner misafirlerimiz, gerek bizden gerek başka yerden alın, ama mutlaka Remzi Taşkıran alın. Koleksiyonunuzda mutlaka bir eserini bulundurun.

Remzi Taşkıran

Sanatçı lise eğitimini İstanbul’da tamamladı. Sanat eğitimini Ressam Sadettin Çağlarca’ dan aldı. Bir süre basın ressamlığı yapan sanatçının yurt içi ve yurt dışı koleksiyonlarda yapıtları bulunmaktadır.
Adıyaman (1961) doğumlu Remzi Taşkıran, vatani görevi esnasında resim yapma yatkınlığını daha da geliştirdi. Askerliğini tamamladıktan sonra da İstanbul’da kısa süre basın ressamlığı yaptı, akabindeyse kendisine ait atölyesinde profesyonel çalışmalarını sürdürdü.

Bu zamana kadar 11 kişisel sergi açan sanatçı, birçok karma sergilere de katıldı. Yurtiçi-yurtdışı özel ve devlet koleksiyonlarında yapıtları bulunan Remzi Taşkıran, resimle alakalı görüşlerini şu ifadelerle tanımlıyor;
Ben resim yaparken değil, onu kurgularken yoruluyorum. Resimlerimin bitmiş hali benim için hiç de sürpriz olmuyor. Çünkü bitmiş halini sanki önceden görüyorum. Renklerle aramda bir aşk yaşarım; onlarla konuşur, sohbet ederim. Benim yaşam enerjim resim yapmaktır. İnancım odur ki sanat duygu ve düşüncenin yetenek avantajıyla dışa vurumudur. Benim gibi eğitim almadan sanat yeterliliği olanlara Allahtan vergili deniliyor, doğrudur. Çünkü ben rüyalarımda bile resim yapardım. Sanat bana göre para kazanma mesleği olmamalıdır, yaşamın döngüsü ve profesyonellik bunu gerektiriyor. Sanat yaparak geçiniyorum. Eğer hiç eserlerimi satamasaydım yine de yapardım. Çünkü canlılar yemeden yaşayamazlar, sanatçılar da üretmeden asla ve asla yaşayamazlar. Sanatla yaşama karşı her türlü duygu ve düşüncelerimizi ifade edebiliriz, olumlu ve olumsuz yönleri eleştirebiliriz. Sanat bir dışa vurum eylemidir. Sanatçı doğayı aynen taklit etmemeli, görünmeyeni görmeli ve hatta tamamen doğadan bağımsız kendi iç dünyasını soyut temalarla estetik bir biçimde ifade etmelidir ruhunu ve yüreğini ortaya koymalıdır.
Evli ve 3 çocuk babası sanatçı, halen İstanbul’daki atölyesinde sanatsal çalışmalarına devam etmektedir. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başta olma üzere birçok siyasetçi, iş adamı ve ünlülerin de yağlıboya portrelerini yapmıştır.
İstanbul’daki atölyesinde yaptığı resimlerle günlük yaşamını sürdüren Remzi Taşkıran sergilerine hazırlanırken günü birlik yaşam kaygılarından uzaklaşıp sanatının özgün temalarını oluşturmaya özen gösteriyor. Özellikle yöresel izlenimlere dayalı resimlerinde günlük çabalarının dışında, kendi yüreğinin, bilincinin, yeteneğinin ve eğilimlerinin öne çıktığı, böylelikle özgün resimlere imza attığı gözlemleniyor.
GALERİMİZDE MEVCUT OLAN ESERLER
Türkiyenin her yerine straforlu kutuda faturalı olarak gönderilir.

Bakılanlar: